נוירופידבק

נוירופידבק הוא ענף בתחום הרחב של ביופידבק. זאת שיטה שבה האדם לומד לשלוט בתיפקודים פיזיולוגיים שונים ובכך לשלוט במצבים מנטאליים, כמו קשב וריכוז, מצב הרוח וחרדות.
האימון בנוירופידבק יוצא מנקודת הנחה, שהמוח הוא פלסטי ולכן ניתן לשינוי. נוירופידבק הוא ענף במדעי המוח ועוסקים בו מדענים, רופאים מתחומי הפסיכיאטריה והנוירולוגיה וחוקרי מוח. זהו תחום הנחקר באוניברסיטאות רבות ברחבי הארץ והעולם.

מדובר בשיטה בלתי חודרנית, שבה, באמצעות חיישנים ספציפיים, דוגמים את המדד שעליו רוצים לעבוד ומציגים את אותו מדד בצורה של תמונות או סרטון. כך משקפים למטופל את הפעילויות הפיזיולוגיות השונות שלו עצמו ומלמדים אותו לשלוט בהן.
בנוירופידבק דוגמים את הפעילות החשמלית של המוח ובביופידבק בודקים מדדים אחרים כמו שינויים בקצב הלב, הזעה, טמפרטורה וכו'.

באמצעות נוירופידבק מטפלים בהצלחה מרובה בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ובאפילפסיה.
כמו כן קיימים דיווחים על שיפורים שהושגו באמצעות הטיפול בלקויות למידה ובפגיעות ראש.

בנוסף למטופלים עם פגיעות או לקויות, מטפלים בנוירופידבק גם באוכלוסיות מגוונות ששואפות לשפר תיפקודים מוחיים ושהעיסוק שלהן דורש להגיע לשיא היכולת בפרק זמן קצר, כמו למשל, אצל ספורטאים או מוזיקאים שצריכים להופיע על במות או במגרשי אתלטיקה ולגייס ברגע אחד של תחרות את מלוא היכולת המנטאלית. זהו תחום רחב שנקרא peak performance.

HEG

HEGHEG מתייחס לשיטה מיוחדת של נוירופידבק שמשתמשת באותות אינפרה אדומים (IR) שמיוצרים ע"י המוח ומערכת כלי הדם שלו. המערכת מנטרת שינויים בחום שמייצר המוח והמייצגים דינאמיקה של זרימת דם וחילוף חומרים באזור הנבדק.

בשיטה זו מצמידים חיישן למצח שקורא את הטמפרטורה של האזור המוחי (אונה קידמית-פרונטאלית) שנמצא מתחת לחיישן.
יש מספר תסמונות שמתאפיינות בפעילות לא תקינה או לא יעילה או לא מספקת של זרימת הדם המוחית: פגיעות מוחיות, ADHD , מיגרנות, ירידה בזיכרון ועוד. אפשר לאמן אנשים להעלות את קצב זרימת הדם באזור המבוקש וע"י זה לשפר ואף לפתור את בעיותיהם.
עבודה גדולה, שנעשתה ע"י ד"ר ג'ף כרמן מניו-יורק, שגם פיתח את המכשיר שנמצא בשימוש בקליניקה של ביוקשב, הראתה שיפור גדול ופיתרון עבור 90 איש מתוך 100 שסבלו ממיגרנות עקשניות.
עבודות נוספות שנעשו ע"י חוקרים וקלינאים אחרים, הראו שיפור בקשב אצל ילדים עם ADHD ובקרב נפגעי מוח.
עוד על השיטה ומאמרים מפורטים בתחום ניתן למצוא באתר של ד"ר הרשל תומים.