נוירופידבק

נוירופידבק הוא ענף בתחום הרחב של ביופידבק. זאת שיטה שבה האדם לומד לשלוט בתיפקודים פיזיולוגיים שונים ובכך לשלוט במצבים מנטאליים, כמו קשב וריכוז, מצב הרוח וחרדות.
האימון בנוירופידבק יוצא מנקודת הנחה, שהמוח הוא פלסטי ולכן ניתן לשינוי. נוירופידבק הוא ענף במדעי המוח ועוסקים בו מדענים, רופאים מתחומי הפסיכיאטריה והנוירולוגיה וחוקרי מוח. זהו תחום הנחקר באוניברסיטאות רבות ברחבי הארץ והעולם.

מדובר בשיטה בלתי חודרנית, שבה, באמצעות חיישנים ספציפיים, דוגמים את המדד שעליו רוצים לעבוד ומציגים את אותו מדד בצורה של תמונות או סרטון. כך משקפים למטופל את הפעילויות הפיזיולוגיות השונות שלו עצמו ומלמדים אותו לשלוט בהן.
בנוירופידבק דוגמים את הפעילות החשמלית של המוח ובביופידבק בודקים מדדים אחרים כמו שינויים בקצב הלב, הזעה, טמפרטורה וכו'.

באמצעות נוירופידבק מטפלים בהצלחה מרובה בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ובאפילפסיה.
כמו כן קיימים דיווחים על שיפורים שהושגו באמצעות הטיפול בלקויות למידה ובפגיעות ראש.

בנוסף למטופלים עם פגיעות או לקויות, מטפלים בנוירופידבק גם באוכלוסיות מגוונות ששואפות לשפר תיפקודים מוחיים ושהעיסוק שלהן דורש להגיע לשיא היכולת בפרק זמן קצר, כמו למשל, אצל ספורטאים או מוזיקאים שצריכים להופיע על במות או במגרשי אתלטיקה ולגייס ברגע אחד של תחרות את מלוא היכולת המנטאלית. זהו תחום רחב שנקרא peak performance.

HEG

HEGHEG מתייחס לשיטה מיוחדת של נוירופידבק שמשתמשת באותות אינפרה אדומים (IR) שמיוצרים ע"י המוח ומערכת כלי הדם שלו. המערכת מנטרת שינויים בחום שמייצר המוח והמייצגים דינאמיקה של זרימת דם וחילוף חומרים באזור הנבדק.

בשיטה זו מצמידים חיישן למצח שקורא את הטמפרטורה של האזור המוחי (אונה קידמית-פרונטאלית) שנמצא מתחת לחיישן.
יש מספר תסמונות שמתאפיינות בפעילות לא תקינה או לא יעילה או לא מספקת של זרימת הדם המוחית: פגיעות מוחיות, ADHD , מיגרנות, ירידה בזיכרון ועוד. אפשר לאמן אנשים להעלות את קצב זרימת הדם באזור המבוקש וע"י זה לשפר ואף לפתור את בעיותיהם.
עבודה גדולה, שנעשתה ע"י ד"ר ג'ף כרמן מניו-יורק, שגם פיתח את המכשיר שנמצא בשימוש בקליניקה של ביוקשב, הראתה שיפור גדול ופיתרון עבור 90 איש מתוך 100 שסבלו ממיגרנות עקשניות.
עבודות נוספות שנעשו ע"י חוקרים וקלינאים אחרים, הראו שיפור בקשב אצל ילדים עם ADHD ובקרב נפגעי מוח.
עוד על השיטה ומאמרים מפורטים בתחום ניתן למצוא באתר של ד"ר הרשל תומים.

איך בוחרים מערכת נוירופידבק?

נוירופידבק זוהי טכנולוגיה מתקדמת שאמורה לדעת לדגום פעילויות פיזיולוגיות מוחיות, להציג את אותה פעילות למשתמש ולהיות מסוגלת להגיב מיידית לשינויים שקורים במוחו של המשתמש.
בקטגוריה הכללית של נוירופידבק כלולות טכנולוגיות שדוגמות זרימת דם
מוחית Hemoecephalography – HEG, או טכנולוגיות שדוגמות את הפעילות החשמלית של המוח (Electroencephalography – EEG).
ישנם היום בעולם מערכות שעושות נוירופידבק עם כל אחת מהטכנולוגיות המוזכרות EEG או HEG.
בסקירה הנוכחית נתרכז בטכנולוגיה שמבוססת על EEG ביופידבק.

הבחירות שצריך לעשות לפני שמתחילים בנוירופידבק כוללות:
א. בחירת המטפל או המדריך, ובחירת המערכת שאיתה רוצים לעבוד.
ב. מחיר = עלות/תועלת.
ג. רמת שירות, מהירות וזמינות.

המערכת:

1. אישור של FDA ו- GMP אם המוצר יוצר בארה"ב או אישור CE אירופאי, אישור כזה מבטיח איכות וכמעט מייתר את כל מה שכתוב בהמשך.
2. בטיחות – מכשיר שעובד על בטריות ולא על חשמל.
3. איכות דגימת ה-EEG קצב דגימה מהיר (לא פחות מ-128 ורצוי 256 דגימות בשנייה) מבטיח אות EEG אמין.
4. האמפליפייר חייב לעבוד בתחום של לפחות 0.5 ועד 35 הרץ.
5. האמפליפייר חייב להיות מצויד בפילטר anti-aliasing
6. אפשרות כל הזמן ולאורך כל האימון לעקוב אחר איכות הקשר בין האלקטרודה לראש המטופל (impedance) . אם לא רואים את ה-impedance לא תוכל להיות בטוח שהאלקטרודה דוגמת EEG ולא סתם רעש רקע. רמת הimpedance אסור לה לעלות על 20 קילו-אוהם עבור אימון ופחות מ-10 קילו-אוהם בבדיקת EEG .
7. חשוב שהמערכת תעבוד ע"י קביעת הסף שאותו צריכים לעבור או מתחתיו צריך להימצא ושהסף הזה לא ישתנה כל הזמן (לא מומלצת שיטת autogoal) . אם רוצים לאפשר למתאמן לדעת אם הסיבוב שעשה טוב מהסיבוב הקודם או לא, חייבים לשמור על סף (threshold) קבוע.
8. אפשרות לראות את ה-EEG מהאלקטרודה הפעילה לאורך כל האימון, זהו תנאי הכרחי שבלעדיו המערכת תהייה בלתי אמינה.
9. רצוי שתהיה אפשרות לשמור את נתוני האימון וגם את הנתונים המחושבים-דיגיטאליים של ערכי האמפליטודות או מדדים אחרים שעליהם עובדים בזמן האימון.
10. חובה שהפידבק יינתן במהירות של לא יותר מרבע שנייה (250 אל"פש) לאחר שהתרחש השינוי המבוקש. פידבק שאיננו מיידי לא מאפשר למידה ראויה.
11. רצוי שהמערכת תהיה מסוגלת לעשות פידבק בי-פולרי כלומר דגימה שנלקחת משתי אלקטרודות פעילות והמדד הוא ההפרש ביניהם.
12. צפייה בסרטים שמגיבים לפעילות המוחית יכולה לעשות את העבודה.
13. התוכנה שאיתה משתמשים רצוי שגם היא תהיה מאושרת ע"י FDA או CE .
14.רצוי שהמשוב על השינוי המוחי יהיה חד משמעי וברור בצורה של נקודות – שמיעתי ו/או חזותי וגם משחקים פשוטים שמאפשרים למוח "להבין" מה רוצים ממנו.
בהחלט לא מומלץ לבחור מערכת שדורשת מהמתאמן לעשות פעילות כמו משחקי סוני שדורשים התלהבות, ועבודת ידיים והמשוב שניתן למוח איננו חד משמעי ולא ברור למתאמן על מה בדיוק קיבל משוב ולכן לא יכולה להתרחש למידה במצב כזה.